Lato, słońce…i krem przeciwsłoneczny?

Co do tego ostatniego to lepiej się powstrzymać, jeżeli nie chcemy się truć przez skórę. Przesada? Niestety nie, jak pokazuje szereg badań. Na dodatek działanie promieni słonecznych potęguje szkodliwość toksyn zawartych w kremach przeciwsłonecznych. Także wytworzenie tak ważnej dla naszego zdrowia witaminy D staje się przez chemiczną warstwę niemożliwe.
 
Czy chodzi o zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą czy też efekty neurotoksyczne, kremy przeciwsłoneczne naprawdę wiele potrafią:
 
Recent advances on endocrine disrupting effects of UV filters
Sun lotion chemicals as endocrine disruptors
Neurotoxic effect of active ingriendients in sunscreen products, a contemporary review.
 
A kto myślał, że to przecież kremy przeciwsłoneczne chronią przed zachorowaniem na raka skóry – to się niestety nie zgadza. Wcale:
 
Use of sunscreen and risk of melanoma and non-melanoma skin cancer: a systematic review and meta-analysis
 
Przyzwyczająjąc skórę powolutku do słonca w gruncie rzeczy wcale nie potrzebujemy kremu przeciwsłonecznego.
Kto jednak szuka odpowiedniej alternatywy, temu polecam naturalne olejki: największą ochronę daje nam olejek z pestek malin (SPF 30-50,więcej o nim znajdziedcie w tych badaniach – PDF), ale często i inne olejki okazują się zupełnie wystarczające, jak na przykład olej z jojoby, olej sezamowy, olej z awokado czy też olej kokosowy.

 
Ten ostatni tak czy siak warto zapakować wybierając się na wakacje, ponieważ chroni także przed komarami i można go też użyć na podrażnionej skórze, gdybyśmy jednak ze słońcem przesadzili. A na dodatek doskonale nadaje się do upieczenia wakacyjnych naleśników 😉
 
Skoro już o jedzeniu mowa, istnieje też możliwość ochrony przed słońcem poprzez zażywanie astaksantyny – trudno znaleźć ją w naszych obszarach w pokarmie, więc tu trzeba by sięgnąć po kapsułki. Ale też likopen, zawarty na przykład w pomidorach, arbuzach i wszystkich czerwonych owocach skutecznie chroni nasze komórki przed działaniem słońca. Jak widać natura i w tym przypadku służy zdrowym i czasowo dobranym rozwiązaniem.