Co to kinezjologia?

Kinezjologia jest metodą całościową, u jej podstaw leży przede wszystkim to, że ciało i umysł tworzą jedną całość. Istnieje cała masa nurtów kinezjologii, w Polsce najbardziej znane to OneBrain (odblokowywanie stresu emocjonalnego) oraz BrainGym, skupiająca się raczej na równowadze między półkulami mózgu i pomocy przy problemach w nauce.

Wszystkie metody kinezjologiczne łączy tak zwany test mięśni, poprzez który możemy “komunikować“ się z zapisanymi w ciele informacjami. Kinezjologia wychodzi z założenia, że wszystkie nasze doświadczenia zapisują się w ciele. Traumatyczne, bolesne przeżycia (nawet całkiem wczesne, których nie pamiętamy) zmieniają nie tylko nasze postrzeganie świata, ale mogą także mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Poprzez kinezjologię do rozwiązania

Poprzez kinezjologię można dokładnie dojść do przyczyny różnych stanów emocjonalnych lub dolegliwości i odkryć blokady energetyczne, które powstały w trakcie naszego życia. Stary zapis można odblokować, aby nie reagować wciąż tymi samymi wzorcami i pozostawić za sobą ograniczające nas przekonania.

Nasz mózg nieustannie porównuje nowe sytuacje ze starymi – jeżeli te ostatnie przywołują (często podświadomie) nieprzyjemne emocje, także na dzisiejszy świat patrzymy przez dawny pryzmat, nasze postrzeganie świata jest „zabarwione“ tym, co nam się kiedyś przydarzyło. To trochę tak, jakby dawne emocje znów wychodziły na wierzch albo ponownie się pojawiały, a zdarzenia z przeszłości dalej warunkują naszą teraźniejszość. Chociaż już dawno minęły, nasze ciało niekoniecznie jest tego zdania.

Czasem nie znamy przyczyny, czasem nawet wiemy, jaka sytuacja z przeszłości nas dziś ogranicza. Parę przykładów: ciężki poród przy pierwszym dziecku powstrzymuje nas od powiększania dalej rodziny, bolesne rozstanie uniemożliwia nowy związek, a przemoc doświadczona w dzieciństwie nie pozwala nam czuć się bezpiecznie. Rozum to wszystko wie, ale ciało wcale jeszcze nie pojęło, że to minęło. Zdarza się też, że wcale nie rozumiemy, dlaczego w niektórych sytuacjach „dziwnie“ reagujemy, zbytnio się gniewamy lub czujemy głęboki smutek. W obu przypadkach kinezjologia umożliwia dostęp do zapisanych w ciele informacji i jedna sesja terapeutyczna może już bardzo wiele zmienić.

Jedno warunkuje drugie

Za pomocą kinezjologii można także testować, które biochemiczne czynniki negatywnie wpływają na nasz system energetyczny. Jest to szczególnie istotne w przypadku alergii, nadwrażliwości lub przy obciążeniach toksycznych (metale ciężkie, plomby amalgamatowe, adjuwanty w szczepionkach).

Dla mnie istotne są obie części: emocjonalna i biochemiczna, bo ciągle na siebie oddziaływują. Tak jak terapia detoksykacyjna jest niezmiernie pożyteczna dla wątroby, przez co mamy więcej energii i mniej się denerwujemy, także rozwiązanie blokad emocjonalnych i energetycznych jest odczuwalne w ciele.

Jeżeli nam głupio, w mgnieniu oka się rumienimy, gdy się boimy, serce bije szybciej, a gdy jesteśmy nerwowi, odczuwamy to w brzuchu. To tylko parę codziennych przykładów, jak mocno ciało i emocje są związane. Przy rozwiązaniu zagadki, jak jedno warunkuje drugie, kinezjologia jest niezwykle pomocna.

Uwaga: Kinezjologia jest wartościowym uzupełnieniem, ale nie zastępuje leczenia medycznego lub psychoterapeutycznego.